Jakie odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach

Pomagamy poszkodowanym

Dostajemy pytania od osób poszkodowanych, które dotyczą wysokości odszkodowania jakie należą się poszkodowanym w wypadkach samochodowych.
Najczęściej piszą do nas osoby, które zostały potrącone przez samochód i chcą wiedzieć jakie kwoty odszkodowania mogą uzyskać.

Są także w tej grupie osoby, które straciły kogoś bliskiego w wypadku drogowym i czują się kompletnie zagubione. Nie wiedzą, komu mogą zaufać, komu powierzyć swoją sprawę, do kogo zwrócić się o pomoc. W większości przypadków nie wiedzą, komu należy się odszkodowanie po takim wypadku.

Często pytania dotyczą także zasadności zlecenia firmie odszkodowawczej reprezentowania ich przez towarzystwem ubezpieczeniowym, skoro mogą takie zgłoszenie wysłać samodzielnie.

Myślę, że poniższa historia jasno zobrazuje, jak duże różnice mogą wystąpić w wypłacie odszkodowania w przypadku samodzielnego zgłoszenia się do TU, a zlecenia sprawy firmie, która specjalizuje się w odszkodowaniach.

W Kielcach doszło do wypadku, podczas którego 33-letnia poszkodowana została potrącona przez samochód. Poszkodowana była leczona w szpitalu, jednak na skutek doznanych obrażeń zmarła. W chwili śmierci poszkodowana była od 9 lat mężatką, była również matką czwórki niepełnoletnich dzieci w wieku: 8, 6, 5 lat oraz 9-miesięcznego niemowlaka. Małżonek tragicznie zmarłej zgłosił wniosek o wypłatę zadośćuczynienia i stosownego odszkodowania do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia: TuiR Warta S.A, który wypłacił na rzecz każdego członka rodziny zaledwie po 5 000 zł tytułem zadośćuczynienia i 10 000 zł tytułem odszkodowania. Poszkodowany nawiązał współpracę z Centrum Odszkodowań DRB, które skierowało sprawę do sądu.
 
W wyniku działań pełnomocnika, Sąd Okręgowy w Kielcach zasądził na rzecz każdego z powodów dodatkowe kwoty po 60 000 zł, w tym po 32 000 zł odszkodowania i 28 000 zł tytułem zadośćuczynienia. Łącznie dla całej rodziny przyznano 300 000 zł, uwzględniając 20% przyczynienie się poszkodowanej do zaistniałej szkody.
 
Na skutek apelacji pełnomocnika powodów, Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił Wyrok Sądu I instancji i zasądził łącznie: 107 000 zł dla małżonka zmarłej tragicznie, w tym: 75 000 zł zadośćuczynienia i 32 000 zł odszkodowania oraz po 91 000 zł zadośćuczynienia, a także 32 000 zł odszkodowania dla każdego z czwórki małoletnich dzieci. W sumie 123 000,00 zł dla każdego z dzieci.
 
Łącznie zasądzona kwota dla całej rodziny z tytułu zadośćuczynienia wyniosła 599 000 zł oraz dodatkowo 96 568,97 zł odsetek ustawowych, wobec wypłaconych łącznie 60 000 zł przez ubezpieczyciela w trakcie likwidacji szkody. Wyrok jest prawomocny.