Dziura w drodze – odszkodowanie za uszkodzony samochód.

Co roku tysiące osób oddaje swoje samochody do warsztatów – przyczyną tego zjawiska jest zły stan dróg. Bardzo mało osób próbuje walczyć o należne im odszkodowanie. Łatwo się domyślić, że większość z nich nie zdaje sobie z sprawy z tego, że należy im się odszkodowanie za zniszczone auto lub nie mają ochoty uczestniczyć w przepychankach z ubezpieczycielem.

Jeśli ty jesteś jedną z tych osób, która uszkodziła swój pojazd na nieoznakowanej dziurze i chcesz się ubiegać o odszkodowanie, przeczytaj tekst poniżej. Dowiesz się, co potrzebujesz zrobić od samego początku i jak ustawić się w lepszej pozycji przed batalią z ubezpieczycielem lub właścicielem drogi.

Na samym początku musisz zadbać o dowody.

Pamiętaj, że to na tobie spoczywa obowiązek udowodnienia, że uszkodzenia w twoim samochodzie powstały na skutek złego stanu drogi.

Zrób zdjęcia miejsca, śladów, uszkodzeń – wszystkiego co jest bezpośrednio związane ze zdarzeniem.

Jeśli byli świadkowie zdarzenia, zapisz ich dane a jeśli istnieje taka możliwość spisz z nimi oświadczenie. Oświadczenie powinno potwierdzać, że takie zdarzenie zaistniało z powodu złego stanu drogi (określ co było dokładną przyczyną); godzina, data, miejsce zdarzenia. Zamieść również informację o uszkodzeniach pojazdu.

Nie odjeżdżaj z miejsca zdarzenia – wezwij policję lub straż miejską, żeby udokumentowali zdarzenie.

Teraz zostaje ci już tylko udanie się do właściciela drogi (Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Dróg Powiatowych) i skierowanie do niego swojego roszczenia. Zarząd dróg po zbadaniu sprawy (w przypadku pomyślnie dla ciebie wydanej decyzji) przekaże roszczenie do swojego ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel umówi się z tobą na na wycenę szkody, a później wypłaci ci należne odszkodowanie.